04 listopada 2015

Jak przygotować swoje dwa kółka na zimowy sen

Przypominamy kilka praktycznych wskazówek, których nigdy za wiele. Przecież chodzi o nasze ukochane dwa koła! A dobre przygotowanie pojazdu do zimowania odwdzięczy się nam szybkim i bezawaryjnym startem na wiosnę.

Na szczęście zima nas jeszcze w tym roku nie zaskoczyła, ale właśnie teraz jest idealny moment na zabezpieczenie swojego motocykla. Wszystkie prace nie są bardzo skomplikowane, więc możecie z powodzeniem wykonać je sami – taka forma obcowania ze swoją maszyną również jest przyjemnie spędzonym czasem.

Oto lista niezbędnych prac, które każdy właściciel motocyklu powinien wykonać:

Kontrola płynu hamulcowego – zbyt niski poziom może świadczyć o zużyciu klocków hamulcowych lub nieszczelnym układzie hamulcowym. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba naprawić tę elementy jak najszybciej!

Sprawdzenie styków elektrycznych – wczesne wykrycie wadliwie pracujących styków i złączy pozwoli uchronić naszą maszyną przed poważną awarią. Należy włączyć motocykl na kilka minut, a następnie zbadać dotykiem wszystkie styki. Uszkodzone miejsca będą dużo cieplejsze od tych poprawnie działających.

Wymiana oleju silnikowego – koniecznie trzeba usunąć stary, zanieczyszczony intensywnym używaniem olej. Co prawda, można to zrobić dopiero wiosną, ale wtedy kolejki do mechaników są największe. 

Kontrola i regulacja układu napędowego, czyli optymalne naciągnięcie łańcucha.
Zalanie pełnego baku paliwem – dzięki temu uniemożliwimy wodzie skraplać się w środku i uchronimy bak przed rdzą.

Kontrola ciśnienia w oponach oraz, w razie potrzeby, uzupełnianie powietrza.

Kontrola stanu naładowania akumulatora oraz ładowanie go do optymalnego poziomu. Można to robić ręcznie, co kilka tygodni doładowując baterię lub zaopatrzyć się w automatyczny prostownik, który sam będzie dbał o odpowiedni poziom naładowania akumulatora. 
Uwaga, jeśli masz nieogrzewany garaż lub zimujesz motocykl na dworze, koniecznie wyjmij akumulator z pojazdu i umieść go w miejscu o dodatniej temperaturze.

Cykliczne przepalanie pojazdu – najlepiej nim ruszyć i przejechać kilka metrów. Pozwoli to podładować się akumulatorowi i utrzymać układ silnikowy w sprawności przez cały czas spoczynku. 

Odpowiednie przechowywanie – polecamy trzymanie pojazdu w ciepłym pomieszczeniu, w którym nie ma wilgoci. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz oddać swój pojazd na przechowanie do specjalistycznej przechowalni lub trzymać motocykl na dworze (opcja dla maszyny najgorsza) – koniecznie zabezpieczony specjalnym namiotem lub pokrowcem!

Kontrola ogólnego stanu technicznego – warto co kilka tygodni sprawdzić, czy czasem nie pojawia się gdzieś rdza. W takich przypadkach trzeba reagować jak najszybciej!

Całość zajmie Ci na pewno trochę czasu, ale gwarantujemy, że będzie to najlepszy prezent jaki możesz sobie podarować na początek kolejnego sezonu. Jeśli jednak wolisz oddać te zadania specjalistom, zapraszamy do zapoznania się z zimową ofertą specjalną Go4Moto w Pruszkowie.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE WPISY NA BLOGU

Akceptuje Regulamin oraz Politykę Prywatności